Skontaktuj się z nami: biuro@thomasound.pl tel: 604 588 103

Zaiks opłata — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Zaiks opłata — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Poświęciłeś mnóstwo czasu na poszukiwania odpowiedniej oprawy muzycznej i wybór padł na DJ na wesele poznań? Musisz jednak wiedzieć, że wynagrodzenie dla DJ-a czy zespołu muzycznego to nie jedyna opłata, jaką poniesiesz w kwestiach związanych z oprawą muzyczną podczas tego ważnego wydarzenia. Warto dowiedzieć się, jakie jeszcze formalności należy dopełnić, by nie narazić się na poważne problemy. Szczególnie że temat ten nie jest często poruszany. Dziś przyjrzymy się bliżej opłacie ZAiKS i innym wydatkom związanym z oprawą muzyczną.

Co to jest ZAiKS?

Skrót ZAiKS oznacza nic innego jak Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jest to organizacja, której rolą jest zarządzanie prawami autorskimi. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że muzyka odtwarzana na przyjęciu weselnym należy do konkretnego autora. Ciężko zapłacić każdemu autorowi utworu wykorzystanego na weselu z osobna. Dlatego to właśnie ZAIKS czuwa nad tym, aby środki trafiły do każdego z twórców.

Czy zawsze trzeba płacić ZAiKS?

Opłaty ZAiKS możemy uniknąć w dwóch przypadkach:

 • gdy korzystamy z muzyki zwolnionej z opłat,
 • gdy organizujemy niewielkie wesele we własnym obiekcie (np. w ogrodzie) i samodzielnie odtwarzamy muzykę.

 

W każdym innym przypadku poniesienie opłaty ZAIKS jest obowiązkiem organizatora imprezy.

Kto płaci ZAiKS?

Kim w takim razie jest organizator imprezy? Czy zawsze mianem tym określimy Parę Młodą? Niekoniecznie!

 

Gdy zdecydujemy się na  powierzenie przygotowania wesela właścicielom sali weselnej, wówczas to oni są zobowiązani do uregulowania wszystkich płatności związanych z prawami autorskimi. Warto jednak zadbać o to, aby w umowie podpisanej z właścicielem sali weselnej znalazł się punkt dotyczący dopełnienia obowiązku poniesienia opłaty przez organizatora. Często sala weselna posiada wykupioną licencję, co w praktyce oznacza, że para Młoda Para płaci pełną kwotę organizatorowi, która uwzględnia także opłatę ZAIKS.

 

Gdy jednak na własną rękę dokonujemy wyboru elementów takich jak oświetlenie, efekty specjalne, efektowna dekoracja światłem czy nagłośnienie — a co za tym idzie — muzyków, opłat związanych z prawami autorskimi musimy dopilnować samodzielnie.

Opłata ZAiKS wesele — jak zapłacić?

O opłacie ZAiKS Para Młoda musi pamiętać jeszcze przed weselem. Gdy na wydarzeniu pojawi się kontrola z US, może być już za późno. Szczególne, że instytucja ta może upomnieć się o dokonanie opłaty nawet do 5 lat, które minęły od dnia od wesela.

 

Dokonanie opłaty na własną rękę nie jest trudnym zadaniem i możemy to zrobić, nawet nie wychodząc z domu. W jaki sposób? Wystarczy odwiedzić stronę internetową ZAiKS, założyć konto i postępować zgodnie z poszczególnymi krokami — a więc:

 • obliczyć stawkę,
 • złożyć wniosek,
 • dokonać opłaty,
 • wystawić umowę.

Wysokość opłaty ZAiKS

Wysokość opłat ZAiKS uzależniona jest od wielu czynników. Mowa m.in. o:

 • liczbie gości,
 • rodzaju muzyki (odtwarzana lub wykonywana),
 • wynagrodzeniu muzyków,
 • typie lokalu weselnego.

 

Wysokość opłaty ZAiKS możesz poznać po wypełnieniu formularza znajdującego się na wspomnianej wcześniej stronie. Wysokość opłaty ZAIKS w większości przypadków opiewa na 10% wynagrodzenia zespołu bądź DJ-a. Gdy nie są oni podatnikami VAT, musisz liczyć się dodatkowo z tą opłatą.

Jakie inne opłaty jeszcze na Ciebie czekają?

ZAiKS to nie jedyna organizacja czuwająca nad prawami autorskimi twórców w naszym kraju. Oprócz tego możemy spotkać również:

 • ZPAV — przyjmujący opłatę dla producentów za odtwarzanie muzyki,
 • STOART — przyjmujący opłatę dla wykonawców za odtwarzanie,
 • SAWP — przyjmujący opłatę dla reprezentowanych przez siebie twórców za odtwarzanie (innych niż w STOART).

 

Nie musisz jednak martwić się opatami dla każdej z powyższych organizacji. Choć ostatecznie wpłacone przez Ciebie środki trafiają do każdej z nich i są następnie rozdzielane na poszczególnych twórców, opłatę dokonujesz tylko na rzecz STOART.

Co jeśli nie zapłacę?

Wiele Par Młodych o opłatach związanych z prawami autorskimi dowiaduje się bardzo późno. Zwykle w momencie, gdy wesele ma już określony termin, a o kosztach tych informuje ich zespół lub DJ.

 

Dopiero co dowiedziałeś się o opłacie ZAiKS i chcesz zbagatelizować tę informację? Musisz liczyć się z tym, że taki krok może rodzić poważne konsekwencje. W szczególności, że organizacje mają prawo domagać się poniesienia opłaty nawet do 5 lat wstecz. Działania US są także coraz bardziej skrupulatne, a o nieopłaconym wynagrodzeniu dla twórców mogą dowiedzieć się nawet z mediów społecznościowych. Co Ci grozi, gdy nie zapłacisz?

 

Musisz liczyć się z tym, że na Twoim weselu może pojawić się kontrola. Brak opłaty dla ZAiKS oraz STOART wiąże się z karą finansową. Wynosi ona dwu-, a nawet trzykrotność wymaganej wstępnie opłaty. W ostateczności chcąc zaoszczędzić na weselu, możesz narazić się na jeszcze większe koszty. Nie warto więc ryzykować i liczyć na to, że US nie dowie się o uchyleniu od obowiązku.

 

Komfort psychiczny i świadomość, że wywiązaliśmy się ze wszystkich zobowiązań, są niezwykle ważne w dniu ślubu. Z pewnością żadna Para Młoda nie chciałaby się tłumaczyć przed wszystkimi gośćmi, dlaczego nie uiściła opłaty, gdy na weselu pojawi się kontrola.