Skontaktuj się z nami: biuro@thomasound.pl tel: 604 588 103

DJ na weselu a ZAiKS – o tym musisz pamiętać!

Organizacja przyjęcia weselnego zawsze wiąże się z ogromem formalności oraz kosztów. Pomijając już wynajęcie sali, wyżywienie czy ewentualny nocleg dla gości, wiele par nie wyobraża sobie wesela bez muzyki granej na żywo. Na rynku znajdziemy wiele zespołów czy DJ-ów, których specjalizacją jest występowanie na takich uroczystościach. Mało kto jednak wie, że wynagrodzenie dla artysty to nie wszystko. Nawet bowiem w przypadku występu DJ-a na weselu ZAiKS stoi na straży praw autorskich.

  • DJ na weselu a ZAiKS – dlaczego musimy płacić więcej?

 

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych poza zrzeszaniem polskich artystów dba również o to, by prawa autorskie poszczególnych wykonawców były w pełni respektowane. Za każde wykonanie lub odtworzenie utworu chronionego przez ZAiKS w rozgłośni radiowej czy miejscu publicznym musi zostać odprowadzona należyta opłata, która ostatecznie trafia na konto twórcy utworu. 

Jako że w większości przypadków na przyjęcia weselne wybiera się repertuar złożony z popularnej i tanecznej muzyki, odprowadzenie opłaty jest nieuniknione. Stawka jest jednak ustalona przez polskie prawo i praktycznie zawsze wynosi ona 10% wynagrodzenia wykonawcy. Choć może się wydawać, że takie przyjęcie nie jest występem publicznym, gdyż odbiorcą jest dość zamknięte grono, polskie przepisy robią w tym przypadku wyjątek – DJ na weselu ZAiKS musi opłacić pod groźbą grzywny. 

  • Jak należy opłacić ZAiKS DJ-a na weselu?

 

Istnieją dwa sposoby na załatwienie tej formalności. Pierwszą z nich jest zapłacenie muzykowi więcej, by on sam rozliczył się ze związkiem. Doświadczeni DJ-e na weselach ZAiKS i jego zasady znają jak własną kieszeń, dzięki czemu bez większych problemów powinni oni poradzić sobie z uiszczeniem opłaty, przy okazji uwalniając nas od zbędnych formalności.

Czasem jednak będziemy zmuszeni samodzielnie opłacić ZAiKS, co nie należy do rzeczy najtrudniejszych. Na stronie internetowej związku możemy samodzielnie obliczyć opłatę i wygenerować umowę w kilka minut. Przed organizacją wesela warto jest się upewnić, czy sala posiada licencję ZAiKS. Jeżeli odpowiedź brzmi „tak”, nie musicie się już niczym martwić – w miejscach objętych licencją dodatkowa opłata nie jest wymagana.

Opłata ZAiKS nie jest często poruszanym tematem podczas organizacji wesel, lecz jej nieuiszczenie może na nas sprowadzić grzywnę, która w najgorszym wypadku może podnieść kwotę do zapłaty kilkukrotnie. Choć istnieje szansa, że nie dojdzie do żadnej kontroli, lepiej dmuchać na zimne i po prostu zapłacić, by móc bez problemów bawić się przy swojej ulubionej muzyce!